| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 17.78 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 10.16 mm |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Max Current Rating | 1 A |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 8 months ago) |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 14 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 7.62 mm |
| Insulation Material | Polybutylene |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Number of Positions | 14 |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
Stock: 63
Distributors
pcbx
Unit Price$1.35763
Ext.Price$1.35763
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.35763 | $1.35763 |
| 10 | $1.21400 | $12.14000 |
| 25 | $1.20801 | $30.20025 |
| 50 | $1.12640 | $56.32000 |
| 100 | $1.05031 | $105.03100 |
| 300 | $0.97936 | $293.80800 |
| 500 | $0.91320 | $456.60000 |
| 1000 | $0.85151 | $851.51000 |
