

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.003 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 80 Ω |
| Length | 2.0066 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Case Code (Imperial) | 0806 |
| Case Code (Metric) | 2016 |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 700 µm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Frequency | 27.12 MHz |
| Frequency Stability | 40 ppm |
| Frequency Tolerance | 30 ppm |
| Load Capacitance | 10 pF |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Series Resistance | 150 Ω |
| Schedule B | 8541600080 |
| Operating Mode | Fundamental |
| Packaging | Reel |
| Height - Seated (Max) | 0.7 mm |
| Drive Level | 300 µW |
Stock: 615
Distributors
pcbx
Unit Price$0.24403
Ext.Price$0.24403
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.24403 | $0.24403 |
| 10 | $0.22000 | $2.20000 |
| 50 | $0.19834 | $9.91700 |
| 100 | $0.17589 | $17.58900 |
| 500 | $0.15598 | $77.99000 |
| 1000 | $0.14629 | $146.29000 |
| 3000 | $0.13720 | $411.60000 |
| 5000 | $0.13054 | $652.70000 |
