| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 9 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 2 W |
| Depth | 7 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Number of Elements | 1 |
| Max Current Rating | 700 mA |
| Forward Current | 700 mA |
| Forward Voltage | 2.2 V |
| Color | Red |
| Illumination Color | Red |
| Lens Style | Diffused, Dome |
| Viewing Angle | 90 ° |
| Wavelength | 630 nm |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 630 nm |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Test Current | 350 mA |
| Luminous Flux | 39.8 lm |
| Test Temperature | 25 °C |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Lens Transparency | Clear |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
