

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 4.1 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 700 mA |
| DC Resistance (DCR) | 756 mΩ |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 220 µH |
| Core Material | Magnetic |
| Saturation Current | 920 mA |
Stock: 547
Distributors
pcbx
Unit Price$0.24154
Ext.Price$0.24154
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.24154 | $0.24154 |
| 10 | $0.21443 | $2.14430 |
| 50 | $0.19037 | $9.51850 |
| 100 | $0.17695 | $17.69500 |
| 500 | $0.16447 | $82.23500 |
| 1000 | $0.15287 | $152.87000 |
| 3000 | $0.13455 | $403.65000 |
