
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 1 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 590 mA |
| DC Resistance (DCR) | 747 mΩ |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 6.8 µH |
| Core Material | Magnetic |
| Saturation Current | 780 mA |
Stock: 606
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10636
Ext.Price$0.10636
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10636 | $0.10636 |
| 10 | $0.05318 | $0.53180 |
| 50 | $0.04754 | $2.37700 |
| 100 | $0.04249 | $4.24900 |
| 500 | $0.03904 | $19.52000 |
| 1000 | $0.03587 | $35.87000 |
| 3000 | $0.03296 | $98.88000 |
| 5000 | $0.03029 | $151.45000 |
| 10000 | $0.02783 | $278.30000 |
