YT1040-150M
Manufacturer:
Wenshan
Mfr.Part #:
YT1040-150M
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors SMD-2 SMD/SMT 15 µH 20 % 6.5 A 45 mΩ
ParameterValue
DC Resistance (DCR)45 mΩ
Inductance15 µH
RoHSCompliant
Tolerance20 %
TypeMolded
PackagingReel
Saturation Current7 A
Current Rating6.5 A
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Core MaterialAlloy Sponge Powder
Height - Seated (Max)4 mm