
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 4.7 µF |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 508 µm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Height | 800 µm |
| Material | Ceramic |
| Voltage Rating | 10 V |
| Thickness | 787.4 µm |
| RoHS | Compliant |
| Dielectric | X5R |
| Packaging | Reel |
Stock: 5865
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11866
Ext.Price$0.11866
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11866 | $0.11866 |
| 10 | $0.05933 | $0.59330 |
| 50 | $0.05327 | $2.66350 |
| 100 | $0.04782 | $4.78200 |
| 500 | $0.04215 | $21.07500 |
| 1000 | $0.03715 | $37.15000 |
| 3000 | $0.03283 | $98.49000 |
| 5000 | $0.02901 | $145.05000 |
