
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 1.6002 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7T |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| Thickness | 1.2 mm |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 5 days ago) |
Stock: 8880
Distributors
pcbx
Unit Price$0.26253
Ext.Price$0.26253
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.26253 | $0.26253 |
| 10 | $0.15767 | $1.57670 |
| 50 | $0.11713 | $5.85650 |
| 100 | $0.10462 | $10.46200 |
| 500 | $0.08349 | $41.74500 |
| 1000 | $0.07698 | $76.98000 |
| 3000 | $0.06184 | $185.52000 |
