
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 53.2 mm |
| Width | 14.7 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 40 |
| Height | 4.9 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 20 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | dsPIC |
| Interface | CAN, I²C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 48 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 30 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of ADC Channels | 13 |
| Max Frequency | 20 MHz |
| RAM Size | 2 kB |
| Data Bus Width | 16 bit |
| Density | 384 kb |
| Number of PWM Channels | 4 |
| Number of Programmable I/O | 30 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Schedule B | 8542310000 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Max Clock Frequency | 20 MHz |
Stock: 5
Distributors
pcbx
Unit Price$5.24414
Ext.Price$5.24414
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.24414 | $5.24414 |
| 10 | $5.07686 | $50.76860 |
| 25 | $4.91491 | $122.87275 |
| 50 | $4.75813 | $237.90650 |
| 100 | $4.60636 | $460.63600 |
