
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 700 mV |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Topology | Boost |
| Switching Frequency | 300 kHz |
| Max Input Voltage | 3.3 V |
| Number of Outputs | 1 |
Stock: 2719
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11578
Ext.Price$0.11578
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11578 | $0.11578 |
| 10 | $0.05789 | $0.57890 |
| 50 | $0.05175 | $2.58750 |
| 100 | $0.04627 | $4.62700 |
| 500 | $0.04251 | $21.25500 |
| 1000 | $0.03905 | $39.05000 |
| 3000 | $0.03587 | $107.61000 |
| 5000 | $0.03038 | $151.90000 |
