3214W-1-502E
Manufacturer:
Bourns
Mfr.Part #:
3214W-1-502E
Datasheet:
Description:
Variable Resistors and Potentiometers SMD/SMT 5 kΩ 10 % Number of Turns:5 250 mW
ParameterValue
Voltage Rating (DC)300 V
Tolerance10 %
Length4.8 mm
Width3.5306 mm
TerminationJ-Hook
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-65 °C
Voltage Rating (AC)300 V
Resistance5 kΩ
Power Rating250 mW
Composition(Kit Type)Cermet, Potentiometer
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Number of Turns5
TaperLinear
Height5.3086 mm
PackagingReel
Voltage Rating300 V
Depth3.9 mm
Thickness5.59 mm
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
REACH SVHCNo SVHC
Weight0.283 g
Contact PlatingTin
Military StandardNot
Max Power Dissipation250 mW