3223W-1-104E
Manufacturer:
Bourns
Mfr.Part #:
3223W-1-104E
Datasheet:
Description:
Variable Resistors and Potentiometers SMD/SMT 100 kΩ 20 % Number of Turns:11 125 mW
ParameterValue
Tolerance20 %
Length3.9 mm
TerminationJ-Hook
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-65 °C
Resistance100 kΩ
Power Rating125 mW
Composition(Kit Type)Cermet, Potentiometer
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Number of Turns11
TaperLinear
Height4.1656 mm
Voltage Rating300 V
Depth3.52 mm
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Insulation Resistance100 MΩ
REACH SVHCNo SVHC
Weight0.283 g
TypePotentiometer
Number of Terminals3
Military StandardNot
Max Power Dissipation125 mW