3224J-1-503E
Mfr.Part #:
3224J-1-503E
Datasheet:
Description:
Variable Resistors and Potentiometers SMD/SMT 50 kΩ 10 % Number of Turns:12 250 mW
ParameterValue
Voltage Rating (DC)300 V
Tolerance10 %
Length4.8 mm
Width4.572 mm
TerminationJ-Hook
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-65 °C
Voltage Rating (AC)300 V
Resistance50 kΩ
Power Rating250 mW
Composition(Kit Type)Cermet
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Number of Turns12
TaperLinear
Height3.7084 mm
PackagingReel
Voltage Rating300 V
Depth5 mm
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
Insulation Resistance100 MΩ
REACH SVHCNo SVHC
Weight283.495231 mg
Military StandardNot
Max Power Dissipation250 mW