3224W-1-501E
Mfr.Part #:
3224W-1-501E
Datasheet:
Description:
Variable Resistors and Potentiometers SMD/SMT 500 Ω 10 % Number of Turns:12 250 mW
ParameterValue
Voltage Rating (DC)300 V
Tolerance10 %
Length4.8 mm
Width3.5306 mm
TerminationJ-Hook
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-65 °C
Resistance500 Ω
Power Rating250 mW
Composition(Kit Type)Cermet, Potentiometer
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Number of Turns12
TaperLinear
Height5.08 mm
PackagingReel
Voltage Rating300 V
Thickness5.59 mm
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Insulation Resistance100 MΩ
REACH SVHCNo SVHC
Contact PlatingTin
TypePotentiometer
Number of Terminals3
Military StandardNot
Max Power Dissipation250 mW