3296Y-1-104LF
Manufacturer:
Bourns
Mfr.Part #:
3296Y-1-104LF
Datasheet:
Description:
Variable Resistors and Potentiometers Through Hole 100 kΩ 10 % Number of Turns:25 500 mW
ParameterValue
Voltage Rating (DC)300 V
Tolerance10 %
Width9.53 mm
TerminationPin
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Voltage Rating (AC)300 V
Resistance100 kΩ
Power Rating500 mW
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Number of Turns25
TaperLinear
Height10.033 mm
PackagingTube
Depth4.83 mm
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Insulation Resistance1 GΩ
TypePotentiometer
Number of Terminals3
Military StandardNot
Max Power Dissipation500 mW