3313J-1-502E
Mfr.Part #:
3313J-1-502E
Datasheet:
Description:
Variable Resistors and Potentiometers SMD/SMT 5 kΩ 20 % Number of Turns:1 125 mW
ParameterValue
Voltage Rating (DC)200 V
Tolerance20 %
Length3.2 mm
Width3.2004 mm
TerminationJ-Hook
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance5 kΩ
Power Rating125 mW
Composition(Kit Type)Cermet, Potentiometer
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Number of Turns1
TaperLinear
Height2.2 mm
PackagingReel
Voltage Rating200 V
Depth3.5 mm
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Insulation Resistance100 MΩ
REACH SVHCNo SVHC
Weight0.283 g
Contact PlatingTin
TypePotentiometer
Military StandardNot
Max Power Dissipation125 mW