3314G-1-102E
Mfr.Part #:
3314G-1-102E
Datasheet:
Description:
Variable Resistors and Potentiometers SMD/SMT 1 kΩ 20 % Number of Turns:1 250 mW
ParameterValue
Voltage Rating (DC)300 V
Tolerance20 %
Length5 mm
Width4.4958 mm
TerminationGull Wing
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Voltage Rating (AC)300 V
Resistance1 kΩ
Power Rating250 mW
Composition(Kit Type)Cermet, Potentiometer
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Number of Turns1
TaperLinear
Height2.54 mm
PackagingReel
Depth6.2 mm
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Insulation Resistance100 MΩ
REACH SVHCNo SVHC
Contact PlatingTin
Military StandardNot
Max Power Dissipation250 mW