3314J-1-202E
Manufacturer:
Bourns
Mfr.Part #:
3314J-1-202E
Datasheet:
Description:
Variable Resistors and Potentiometers SMD/SMT 2 kΩ 20 % Number of Turns:1 250 mW
ParameterValue
Voltage Rating (DC)300 V
Tolerance20 %
Length5 mm
Width4.4958 mm
TerminationJ-Hook
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Voltage Rating (AC)300 V
Resistance2 kΩ
Power Rating250 mW
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Number of Turns1
TaperLinear
PackagingReel
Voltage Rating300 V
Depth5 mm
RoHSCompliant
Insulation Resistance100 MΩ
REACH SVHCNo SVHC
Military StandardNot
Max Power Dissipation250 mW