

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Length | 4.4958 mm |
| Width | 4.4958 mm |
| Termination | J-Hook |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Resistance | 2 MΩ |
| Power Rating | 250 mW |
| Composition(Kit Type) | Cermet, Potentiometer |
| Temperature Coefficient | 100 ppm/°C |
| Number of Turns | 1 |
| Taper | Linear |
| Height | 2.54 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 5 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Military Standard | Not |
| Max Power Dissipation | 250 mW |
| Color | Natural |
| Schedule B | 8533400080 |
Stock: 1177
Distributors
pcbx
Unit Price$0.98916
Ext.Price$0.98916
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.98916 | $0.98916 |
| 10 | $0.74464 | $7.44640 |
| 25 | $0.69756 | $17.43900 |
| 50 | $0.65345 | $32.67250 |
| 100 | $0.61213 | $61.21300 |
| 300 | $0.56176 | $168.52800 |
| 500 | $0.51553 | $257.76500 |
| 1000 | $0.47449 | $474.49000 |
| 3000 | $0.45440 | $1363.20000 |
| 5000 | $0.43516 | $2175.80000 |
| 10000 | $0.43089 | $4308.90000 |
