3314J-1-500E
Mfr.Part #:
3314J-1-500E
Datasheet:
Description:
Variable Resistors and Potentiometers SMD/SMT 50 Ω 20 % Number of Turns:1 250 mW
ParameterValue
Voltage Rating (DC)500 V
Tolerance20 %
Length4.4958 mm
Width4.4958 mm
TerminationJ-Hook
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance50 Ω
Power Rating250 mW
Composition(Kit Type)Cermet, Potentiometer
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Number of Turns1
TaperLinear
Height2.54 mm
PackagingReel
Depth5 mm
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
REACH SVHCNo SVHC
Military StandardNot
Max Power Dissipation250 mW