4816P-T01-270LF
Manufacturer:
Bourns
Mfr.Part #:
4816P-T01-270LF
Datasheet:
Description:
Resistor Arrays SOM-16 SMD/SMT 27 Ω 2 % Number of Resistors:8 Circuit Type:Isolated
ParameterValue
Voltage Rating (DC)50 V
Tolerance2 %
Length11.176 mm
Width5.588 mm
TerminationGull Wing
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Number of Pins16
Resistance27 Ω
Power Rating1.28 W
Temperature Coefficient250 ppm/°C
Number of Resistors8
Power Per Element160 mW
Height2.159 mm
Circuit TypeIsolated
Voltage Rating50 V
Depth7.62 mm
Thickness2.03 mm
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
Lead Pitch1.27 mm
Contact PlatingTin
Number of Terminals16
Terminal Pitch1.27 mm
Military StandardNot
Number of Contacts16
Height - Seated (Max)2.4 mm