9C04021A18R0JLHF3
Manufacturer:
Yageo
Mfr.Part #:
9C04021A18R0JLHF3
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0402(1005 Metric) SMD/SMT Thick Film 18 Ω 5 % 63 mW 200 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)50 V
Tolerance5 %
Length990.6 µm
Width508 µm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0402
Case Code (Metric)1005
Resistance18 Ω
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient200 ppm/°C
Height406.4 µm
PackagingReel
Lead FreeContains Lead
RoHSNon-Compliant
Max Power Dissipation63 mW
Number of Terminations2
Height - Seated (Max)0.4 mm
Power Rating63 mW