AC0402DR-0762KL
Manufacturer:
Yageo
Mfr.Part #:
AC0402DR-0762KL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0402(1005 Metric) SMD/SMT Thick Film 62 kΩ 0.5 % 62.5 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Resistance62 kΩ
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Tolerance0.5 %
Power Rating62.5 mW