AC0402FR-07110KL
Manufacturer:
Yageo
Mfr.Part #:
AC0402FR-07110KL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors SMD/SMT 0402 110 kΩ Composition:Thick Film 62.5 mW 1 %
ParameterValue
Tolerance1 %
Length990.6 µm
Width508 µm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance110 kΩ
Power Rating62.5 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height370 µm
PackagingReel
Voltage Rating50 V
RoHSCompliant
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Max Power Dissipation63 mW
Number of Terminations2
Schedule B8533210045
Height - Seated (Max)0.37 mm