

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 1 % |
| Height - Seated (Max) | 0.37 mm |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Resistance | 1.43 kΩ |
| Power Rating | 62.5 mW |
| Composition(Kit Type) | Thick Film |
| Temperature Coefficient | 100 ppm/°C |
| Height | 370 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| RoHS | Compliant |
| Features | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Max Power Dissipation | 63 mW |
| Number of Terminations | 2 |
Stock: 21548
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08720
Ext.Price$0.08720
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08720 | $0.08720 |
| 10 | $0.00624 | $0.06240 |
| 50 | $0.00592 | $0.29600 |
| 100 | $0.00561 | $0.56100 |
| 500 | $0.00532 | $2.66000 |
| 1000 | $0.00504 | $5.04000 |
| 3000 | $0.00457 | $13.71000 |
| 5000 | $0.00414 | $20.70000 |
| 10000 | $0.00376 | $37.60000 |
| 30000 | $0.00219 | $65.70000 |
| 50000 | $0.00128 | $64.00000 |
