AC0402FR-074K53L
Mfr.Part #:
AC0402FR-074K53L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0402(1005 Metric) SMD/SMT Thick Film 4.53 kΩ 1 % 62.5 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance1 %
Length990.6 µm
Width500 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0402
Case Code (Metric)1005
Resistance4.53 kΩ
Power Rating62.5 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height370 µm
Voltage Rating50 V
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Max Power Dissipation63 mW
Number of Terminations2
PackagingReel
RoHSCompliant
Height - Seated (Max)0.37 mm