AC0402FR-07866KL
Mfr.Part #:
AC0402FR-07866KL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0402(1005 Metric) SMD/SMT Thick Film 866 kΩ 1 % 62.5 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Length990.6 µm
Max Power Dissipation63 mW
PackagingReel
Power Rating62.5 mW
Number of Terminations2
Resistance866 kΩ
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Min Operating Temperature-55 °C
Composition(Kit Type)Thick Film
Max Operating Temperature155 °C
Width508 µm
Case/Package0402
Voltage Rating50 V
RoHSCompliant
Tolerance1 %
Height370 µm
Height - Seated (Max)0.37 mm