AC0402JR-071M3L
Mfr.Part #:
AC0402JR-071M3L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0402(1005 Metric) SMD/SMT Thick Film 1.3 MΩ 5 % 62.5 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance5 %
Length990.6 µm
Width508 µm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance1.3 MΩ
Power Rating62.5 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height381 µm
Max Power Dissipation63 mW