AC0402JR-071R1L
Mfr.Part #:
AC0402JR-071R1L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0402(1005 Metric) SMD/SMT Thick Film 1.1 Ω 5 % 62.5 mW 200 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance5 %
Height - Seated (Max)0.37 mm
Length990.6 µm
Width508 µm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance1.1 Ω
Power Rating62.5 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient200 ppm/°C
Height381 µm
PackagingReel
RoHSCompliant
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Max Power Dissipation63 mW