AC0402JR-0791KL
Mfr.Part #:
AC0402JR-0791KL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0402(1005 Metric) SMD/SMT Thick Film 91 kΩ 5 % 62.5 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance5 %
Length990.6 µm
Width508 µm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance91 kΩ
Power Rating62.5 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height381 µm
Max Power Dissipation63 mW