

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 1.5 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 18 mm |
| Width | 7.49 mm |
| Termination | Axial |
| Diameter | 7.5 mm |
| Max Operating Temperature | 275 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Resistance | 470 mΩ |
| Power Rating | 5 W |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Temperature Coefficient | 600 ppm/°C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 1.5 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 800 µm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Features | Flame Retardant Coating |
| Military Standard | Not |
| Max Power Dissipation | 5 W |
| Number of Terminations | 2 |
Stock: 2180
Distributors
pcbx
Unit Price$0.80706
Ext.Price$0.80706
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.80706 | $0.80706 |
| 10 | $0.53006 | $5.30060 |
| 25 | $0.40694 | $10.17350 |
| 50 | $0.38633 | $19.31650 |
| 100 | $0.36677 | $36.67700 |
| 300 | $0.31428 | $94.28400 |
| 500 | $0.26930 | $134.65000 |
| 1000 | $0.21886 | $218.86000 |
| 3000 | $0.21542 | $646.26000 |
| 5000 | $0.21203 | $1060.15000 |
