AC0603FR-07158KL
Mfr.Part #:
AC0603FR-07158KL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0603(1608 Metric) SMD/SMT Thick Film 158 kΩ 1 % 100 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.55 mm
Length1.6002 mm
Width787.4 µm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance158 kΩ
Power Rating100 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height550 µm
PackagingReel
Voltage Rating75 V
RoHSCompliant
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Max Power Dissipation100 mW