

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 1 % |
| Height - Seated (Max) | 0.55 mm |
| Length | 1.6002 mm |
| Width | 800 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Resistance | 1 Ω |
| Power Rating | 100 mW |
| Composition(Kit Type) | Thick Film |
| Temperature Coefficient | 200 ppm/°C |
| Height | 558.8 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| RoHS | Compliant |
| Features | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Max Power Dissipation | 100 mW |
| Number of Terminations | 2 |
Stock: 1916
Distributors
pcbx
Unit Price$0.01508
Ext.Price$0.01508
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.01508 | $0.01508 |
| 10 | $0.00754 | $0.07540 |
| 50 | $0.00580 | $0.29000 |
| 100 | $0.00446 | $0.44600 |
| 500 | $0.00395 | $1.97500 |
| 1000 | $0.00349 | $3.49000 |
| 3000 | $0.00320 | $9.60000 |
| 5000 | $0.00294 | $14.70000 |
| 10000 | $0.00265 | $26.50000 |
| 30000 | $0.00251 | $75.30000 |
| 50000 | $0.00238 | $119.00000 |
