AC0603FR-072R05L
Mfr.Part #:
AC0603FR-072R05L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0603(1608 Metric) SMD/SMT Thick Film 2.05 Ω 1 % 100 mW 200 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.55 mm
Length1.6002 mm
Width787.4 µm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance2.05 Ω
Power Rating100 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient200 ppm/°C
Height550 µm
PackagingReel
Voltage Rating75 V
RoHSCompliant
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Max Power Dissipation100 mW