AC0603FR-0733R2L
Mfr.Part #:
AC0603FR-0733R2L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0603(1608 Metric) SMD/SMT Thick Film 33.2 Ω 1 % 100 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance1 %
Length1.6002 mm
Width787.4 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0603
Case Code (Metric)1608
Resistance33.2 Ω
Power Rating100 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height550 µm
Voltage Rating50 V
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Max Power Dissipation100 mW
Number of Terminations2
Schedule B8533210045
PackagingReel
RoHSCompliant
Height - Seated (Max)0.55 mm