

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 0.55 mm |
| Length | 1.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Resistance | 100 kΩ |
| Power Rating | 100 mW |
| Composition(Kit Type) | Thick Film |
| Temperature Coefficient | 100 ppm/°C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 800 µm |
| RoHS | Compliant |
| Military Standard | Not |
| Number of Terminations | 2 |
| Schedule B | 8533210045 |
Stock: 26327
Distributors
pcbx
Unit Price$0.00656
Ext.Price$0.00656
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.00656 | $0.00656 |
| 10 | $0.00328 | $0.03280 |
| 50 | $0.00252 | $0.12600 |
| 100 | $0.00194 | $0.19400 |
| 500 | $0.00173 | $0.86500 |
| 1000 | $0.00155 | $1.55000 |
| 3000 | $0.00146 | $4.38000 |
| 5000 | $0.00137 | $6.85000 |
| 10000 | $0.00118 | $11.80000 |
| 30000 | $0.00113 | $33.90000 |
| 50000 | $0.00109 | $54.50000 |
