

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 0.55 mm |
| Length | 1.6002 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Resistance | 3.6 Ω |
| Power Rating | 100 mW |
| Composition(Kit Type) | Thick Film |
| Temperature Coefficient | 200 ppm/°C |
| Height | 558.8 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| RoHS | Compliant |
| Features | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Max Power Dissipation | 100 mW |
| Number of Terminations | 2 |
Stock: 93
Distributors
pcbx
Unit Price$0.01150
Ext.Price$0.01150
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.01150 | $0.01150 |
| 10 | $0.00575 | $0.05750 |
| 50 | $0.00442 | $0.22100 |
| 100 | $0.00393 | $0.39300 |
| 500 | $0.00349 | $1.74500 |
| 1000 | $0.00314 | $3.14000 |
| 3000 | $0.00283 | $8.49000 |
| 5000 | $0.00255 | $12.75000 |
| 10000 | $0.00238 | $23.80000 |
| 30000 | $0.00222 | $66.60000 |
| 50000 | $0.00208 | $104.00000 |
