AC0603JR-0775RL
Mfr.Part #:
AC0603JR-0775RL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0603(1608 Metric) SMD/SMT Thick Film 75 Ω 5 % 100 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance5 %
Height - Seated (Max)0.55 mm
Length1.6 mm
Width787.4 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0603
Case Code (Metric)1608
Resistance75 Ω
Power Rating100 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height558.8 µm
PackagingReel
Voltage Rating50 V
Depth800 µm
RoHSCompliant
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Military StandardNot
Max Power Dissipation100 mW