AC0805FR-0711R5L
Manufacturer:
Yageo
Mfr.Part #:
AC0805FR-0711R5L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0805(2012 Metric) SMD/SMT Thick Film 11.5 Ω 1 % 125 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance1 %
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance11.5 Ω
Power Rating125 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
PackagingReel
RoHSCompliant
Output Current1.4 A