AC0805FR-07499KL
Mfr.Part #:
AC0805FR-07499KL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0805(2012 Metric) SMD/SMT Thick Film 499 kΩ 1 % 125 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance1 %
Length2.0066 mm
Width1.2446 mm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance499 kΩ
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height600 µm
PackagingReel
Voltage Rating150 V
RoHSCompliant
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Max Power Dissipation125 mW
Number of Terminations2
Schedule B8533210045
Power Rating125 mW
Height - Seated (Max)0.6 mm