AC0805FR-0754K9L
Mfr.Part #:
AC0805FR-0754K9L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0805(2012 Metric) SMD/SMT Thick Film 54.9 kΩ 1 % 125 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.6 mm
Length2.0066 mm
Width1.2446 mm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance54.9 kΩ
Power Rating125 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height600 µm
PackagingReel
Voltage Rating150 V
RoHSCompliant
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Max Power Dissipation125 mW