AC0805JR-07160KL
Mfr.Part #:
AC0805JR-07160KL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0805(2012 Metric) SMD/SMT Thick Film 160 kΩ 5 % 125 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance5 %
Height - Seated (Max)0.6 mm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance160 kΩ
Power Rating125 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C