AC0805JR-0768KL
Mfr.Part #:
AC0805JR-0768KL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0805(2012 Metric) SMD/SMT Thick Film 68 kΩ 5 % 125 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance5 %
Length2.0066 mm
Width1.2446 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0805
Case Code (Metric)2012
Resistance68 kΩ
Power Rating125 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height600 µm
Voltage Rating150 V
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Max Power Dissipation125 mW
Number of Terminations2
PackagingReel
RoHSCompliant
Height - Seated (Max)0.6 mm