AC1206FR-07158KL
Manufacturer:
Yageo
Mfr.Part #:
AC1206FR-07158KL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 1206(3216 Metric) SMD/SMT Thick Film 158 kΩ 1 % 250 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.65 mm
Length3.0988 mm
Width1.6002 mm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance158 kΩ
Power Rating250 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height650 µm
PackagingReel
Voltage Rating200 V
RoHSCompliant
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Max Power Dissipation250 mW