AC1206FR-076R98L
Mfr.Part #:
AC1206FR-076R98L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 1206(3216 Metric) SMD/SMT Thick Film 6.98 Ω 1 % 250 mW 200 ppm/°C
ParameterValue
Resistance6.98 Ω
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Temperature Coefficient200 ppm/°C
Composition(Kit Type)Thick Film
Tolerance1 %
Power Rating250 mW