AC1210FR-0745R3L
Mfr.Part #:
AC1210FR-0745R3L
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 1210(3225 Metric) SMD/SMT Thick Film 45.3 Ω 1 % 500 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.6 mm
Length3.0988 mm
Width2.5908 mm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Resistance45.3 Ω
Power Rating500 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height609.6 µm
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Max Power Dissipation500 mW
Number of Terminations2
PackagingReel
Voltage Rating200 V