AC1210JR-0718RL
Mfr.Part #:
AC1210JR-0718RL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 1210(3225 Metric) SMD/SMT Thick Film 18 Ω 5 % 500 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance5 %
Length3.0988 mm
Width2.5908 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)1210
Case Code (Metric)3225
Resistance18 Ω
Power Rating500 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height609.6 µm
Voltage Rating200 V
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Max Power Dissipation500 mW
Number of Terminations2
PackagingReel
RoHSCompliant
Height - Seated (Max)0.6 mm