| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Output Current | 5 mA |
| Operating Supply Voltage | 2.5 V to 5.5 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Fall Time | 1.11 ms |
| Rise Time | 356 µs |
| Wavelength | 590 nm |
| Max Output Voltage | 4.7 V |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Dark Current | 100 nA |
Stock: 491
Distributors
pcbx
Unit Price$0.33485
Ext.Price$0.33485
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.33485 | $0.33485 |
| 10 | $0.29521 | $2.95210 |
| 50 | $0.26026 | $13.01300 |
| 100 | $0.22255 | $22.25500 |
| 500 | $0.19031 | $95.15500 |
| 1000 | $0.17627 | $176.27000 |
| 3000 | $0.16327 | $489.81000 |
