AT0603BRD07100KL
Manufacturer:
Yageo
Mfr.Part #:
AT0603BRD07100KL
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 0603(1608 Metric) SMD/SMT Thin Film 100 kΩ 0.1 % 100 mW 25 ppm/°C
ParameterValue
Tolerance0.1 %
Length1.6002 mm
Width812.8 µm
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0603
Case Code (Metric)1608
Resistance100 kΩ
Power Rating100 mW
Composition(Kit Type)Thin Film
Temperature Coefficient25 ppm/°C
Height550 µm
Voltage Rating75 V
RoHSCompliant
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Max Power Dissipation100 mW
Number of Terminations2
PackagingReel
Height - Seated (Max)0.55 mm