| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 20 V |
| Tolerance | 20 % |
| Length | 28.4 mm |
| Termination | Pin |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Voltage Rating (AC) | 150 V |
| Resistance | 10 kΩ |
| Power Rating | 50 mW |
| Number of Turns | 1 |
| Taper | Linear |
| Height | 11.3 mm |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 9.5 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Ratings | IP40 |
| Type | Potentiometer |
| Military Standard | Not |
| Max Power Dissipation | 50 mW |
| Number of Gangs | 1 |
| Actuator Diameter | 5.9944 mm |
| Actuator Length | 15.0114 mm |
| Life (Cycles) | 15 kCycles |
Stock: 10
Distributors
pcbx
Unit Price$2.20316
Ext.Price$2.20316
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.20316 | $2.20316 |
| 10 | $1.82100 | $18.21000 |
| 25 | $1.64574 | $41.14350 |
| 50 | $1.57222 | $78.61100 |
| 100 | $1.50199 | $150.19900 |
| 300 | $1.43489 | $430.46700 |
| 500 | $1.37079 | $685.39500 |
| 1000 | $1.30956 | $1309.56000 |
| 3000 | $1.25106 | $3753.18000 |
| 5000 | $1.19519 | $5975.95000 |
